Головна » Статті » Сад/Город

Догляд за рослинами (Картопля)
Догляд за рослинами


Прийоми догляду за рослинами картоплі та їх кратність залежать від фази розвитку, грунтових і погодних умов. У його завдання входить створення найбільш сприятливих умов для росту, розвитку рослин і формування бульби. Протягом вегетаційного періоду посадки картоплі пухкої, окучівают, поливають, підгодовує, захищають від бур'янів, шкідників і хвороб, а також готують ділянку до збирання врожаю. Догляд проводять до появи сходів картоплі та бур'янів.

В залежності від сорту, підготовки посадкового матеріалу і погодних умов сходи з'являються через 14-25 діб, а ряди картоплі змикаються через 40-60 діб. У цей час картофелеводи проводять основні роботи по догляду за рослинами. Вони прагнуть містити ділянку від висадки до збирання врожаю в чистому від бур'янів і пухкому стані. Сходи багатьох видів бур'янів з'являються значно раніше, ніж сходи картоплі. Бур'яни швидко ростуть, споживають багато вологи та поживних речовин, відхилиться їх у картоплі, що знижує врожай. Тому вільна від бур'янів грунт швидше прогрівається, в ній підвищується активність мікроорганізмів, відбувається швидке накопичення поживних речовин. В результаті цієї рослини нормально ростуть і розвиваються. Зміст ділянки у чистому від бур'янів стані при можливо меншій кількості механічних обробок - основне завдання догляду за картоплею.

Інша, не менш важливе завдання в цей період - рихлення грунту для створення оптимальної рихлості та поліпшення водно-повітряного та поживного режимів. Оброблена перед висадженням грунт поступово ущільнюється під впливом власної маси, після рясних дощів утворюється грунтова кірка. Проростаючі бульби посилено дихають. Їм потрібен постійний доступ кисню. Корка порушує нормальний газообміну і уповільнює проростання бульб. Щоб сходи були ранніми і дружний, періодично пухкої грунт. В пухкому грунт більше надходить повітря, який необхідний для росту столонов і формування молодих бульб.

З бур'янами починають боротися перш, ніж вони проростуть. Раннє рихлення грунту не тільки зменшує випаровування вологи, але і знищує молоді проростков бур'янів, ще не з'явилися на поверхні грунту та перебувають у фазі "білих ніточек", коли вони найбільш уразливі. Тому перше довсходовое дрібне рихлення грунту проводять залізними граблями через 5-8 доби після висадки бульб. На сильно засмічених ділянках броньовані проводять 2 рази з інтервалом в 5 - 7 діб, але дуже обережно, щоб не пошкодити сходи картоплі. Гребені борону вздовж усього периметру, починаючи з вершини, а потім маючи граблі так, щоб грунт переміщувалися від основи гребеня до вершини. Без особливої небезпеки 1-2 рази борону і по сходами, висотою 4-6 см, що сприяє очищення грунту від бур'янів і поліпшенню повітряного живлення коренів. У момент появи сходів посадки НЕ борону, так як вони легко обламиваются.

Досвідчені Овочівники для довсходових і послевсходових Боронування використовують легкі посівні боронкі, які тягнуть на мотузці за допомогою коней або самі через висаджених ділянку. Такий прийом зменшує надалі кількість ручних прополок. На Боронування також застосовують граблі з довгими металевими зубами. Їх виготовляють у господарстві самі, набиваючи на відповідний дерев'яний брусок товсті цвяхи.

Рихлов грунт і після рясних дощів і поливів, щоб на поверхні її не утворилася кірка, що порушує нормальний газообміну і затримуються сходи. Таку кірку на важких грунтах розбивають частими ударами грабель, не зсуву частинок грунту з місця, інакше паростки картоплі обламиваются, а бульби виявляються на поверхні.

Бур'яни насамперед небезпечні для овочевих рослин тим, що в якості конкурентів забирають у них частина поживних речовин та вологи. На освіту 1 кг сухої речовини картопля, наприклад, використовує 400-450 л води, а лебідь - 800, пирій повзучий - 1200 л. Однак, якщо в фазі цвітіння картоплі маса бур'янів не перевищує 2 кг на 10 м2, то шкода від них практично несуттєвий. Якщо ж бур'янів більше, недобір врожаю бульб прогресивно зростає. У середньому при сирої масі бур'янів 10 кг на 10м2 дає недобір 10 кг картоплі, а при біомасі 20 кг урожай знижується в два рази.

Протягом вегетаційного періоду проводять регулярне (5-6 разів) рихлення грунту після дощів і поливів, видалення сорной рослинності. Перше глибоке рихлення міжрядь роблять після появи повних сходів картоплі та припинення Боронування. Розпушування грунту проводять мотигой (тяпкой), а якщо висадка механізована, то з допомогою робочих органів культиватора КРН-4, 2 або КОН-2, 8 при позначенні рядів картоплі аж до змикання їх у міжряддях. Спочатку, коли коренева система картоплі слабо розвинена, Рихлов на велику глибину (особливо при надлишку вологи) - на рівній поверхні на 10-12 см біля рослини, а на гребеневої - в міжряддях і під гребнем, не порушуючи його конфігурації. Гребеневої посадка полегшує обробку міжрядь і Копко картоплі. При нестачі вологи кількість обробок і їх глибину обмежують до 3-4 см, проводять їх лише для руйнування грунтової кірки і боротьби з бур'янами.

При проведенні догляду за картоплею особливу увагу звертають на знищення злісних бур'янів - осот і пирію повзучого. Пирій завдає травми бульби, нерідко продирявлівая їх повністю. Крім того, він є розсадником проволочніка і іссушает грунт. Основні заходи боротьби з цими бур'янами - знищення їх кореневої системи шляхом систематичного підрізання вегетуючих органів у процесі частих прополок до поливу. На присадибних ділянках з бур'янами ведуть боротьбу механічним шляхом, не застосовуючи гербіцидів. Однак досвідчені Овочівники використовують дозволений для продажу населенню гербіцид раундап. Їм повністю пригнічується багаторічні бур'яни осот, вьюнок польовий та ін Вносять його восени з розрахунку 100мл на 10л води на 100 м2 площі майбутньої посадки картоплі або навесні до сходів картоплі.

Навесні при появі сходів картоплі в травні часто спостерігають повернення холодів, а в нічні години температура нерідко опускається до мінусовій позначки. При наближенні пізніх заморозків вживають заходів по захисту сходів. При нетривалому (протягом 3-4 діб) заморожування ефективним є підгортання рослин і засинання шаром грунту 4-5 см. Завдяки цьому сходи не гине навіть при заморожування -3 ...- 5 ° С. Після закінчення заморожування кущі НЕ разокучівают.

Від порівняно невеликих заморозків сходи охороняють також дождеваніем, захисне дію якого пов'язано з тим, що при охолодженні і замерзання води при 0 ° С вивільняється багато тепла, захищають рослини від холоду. При цьому, якщо не відливати (поливати) рослини, пошкоджуються і чернеют верхівкові листя і зав'язі. Клінічно це вважається пошкодженням (обмороження) першого ступеня. Пошкодження другого і третього ступеня рослин, коли страждають листя (друга ступінь) і навіть стебла (третя ступінь), лікують тривалим отліваніем з садової лійки прогріте на сонці водою протягом 2-3 тижнів до сходу та заходу сонця, а також в похмуру погоду.

На невеликих ділянках для захисту сходів картоплі від весняних заморозків і одержання продукції в більш ранні терміни посадки вкривають поліетиленовою плівкою. Щоб рослини не торкалися її, спочатку розстилають старі газети, а на них - плівку. Краю її закріплюють дошками або дерев'яними рейками. Коли температура повітря піднімається вище 0 ° С, плівку знімають. Деякі Овочівники від заморозків вкривають сходи подрібненої соломою, тирсою, сухим торфом або компост.

Картопля отзивчів на поливи. Вони гарантують високі врожаї бульб незалежно від складаються погодних умов. Потреба картоплі під вологи досить висока. Для формування 100 кг бульб рослини витрачають від 10 до 18 м3 води. Поливи в умовах нерівномірного та недостатнього зволоження лісостепу і степу України грають основну роль в отриманні високих урожаїв картоплі. У деяких районах без поливу взагалі неможливо отримати урожай. Своєчасний полив може суттєво збільшити урожай бульб картоплі раннього.

Картоплю в різні фази росту і розвитку неоднаково вимогливий до вологості грунту і по-різному реагує на поливи. На початку проростання нирок та освіти ростків потреба у волозі майже повністю покривається за рахунок материнського бульби. При появі сходів і в початкові фази росту і розвитку рослин, коли випаровується поверхню листя невелика, потреба у воді зростає. Однак необхідно помірне водопостачання. У ці фази помірна вологість у верхньому шарі грунту сприяє утворенню розгалуженої, проникаючої в глиб грунту кореневої системи, тоді як при перезволоження корені розташовані ближче до поверхні. Це позначається на недобору врожаю при зміні погоди, так як корені не будуть мати можливості використовувати вологу ніжележащіх шарів грунту.

У разі сильної посухи та відсутності поливів в початковий період росту і розвитку картоплі нестача вологи приводить до швидкого її витраті маточним бульб, припинення росту і скручування листя, уповільнення активності фотосинтезу і відтоку пластичних речовин у зростаючі органи рослини. Необхідність поливу визначають за наявності подвядшіх нижніх листків після висихання ранкової роси. До бутонізації картоплю поливають з межполівним періодом 10 діб нормою 200-250 л на 10 м2.

Критичним періодом у водопостачанні є фази бутонізації та цвітіння, коли відбувається інтенсивне клубнеобразованіе і потреба у волозі картоплі різко зростає. Нерегулярні поливи в ці фази викликають ізрастаніе і розтріскування бульб. Недолік вологи викликає також падіння тургора і увяданіе листя, що знижує продуктивність фотосинтезу та накопичення крохмалю. При ізрастаніі картоплі утворюються дітки різного ступеня уродство, з'являються паростки, вилезающіе на поверхню грунту. В результаті бульби стають несмачними, і якщо їх залишають на насіння, високого врожаю не отримують.

Тріщини на бульбах з'являються при різкій зміні погоди. З настанням дощів після тривалої посухи передчасно припиняється ріст бульб, на них утворюється пробковий шар, клітини якого не здатні ділитися і розтягуватися. При наступному випаданні дощів тканина коркового шару розтріскується. Щоб уникнути розтріскування в суху погоду, рослини поливають і створюють їм найкращі умови для росту.

Зрошення картоплі у фазі бутонізації і в кінці цвітіння підвищує врожай на 30-40%. Хороший полив в жарку погоду значно прискорює розвиток рослин і завжди окупає себе. У період інтенсивного росту надземної маси та клубнеобразованія оптимальну вологість грунту підтримують на рівні 80% НВ, проводячи поливи один раз на тиждень нормою не менше 250-400 л води на 10м2. На ефективність поливу впливає момент його проведення. Про це сигналізує само рослина. При нестачі вологи в рослинах відбуваються помітні фізіологічні зміни, пов'язані з підвищенням концентрації клітинного соку і зменшенням оводненності листя. Тому при перших ознаках в'яненню верхніх листків рослина треба полити.

Після цвітіння поливають картоплю помірно (як до бутонізації), так як, якщо поливати часто і великими нормами, відбувається задуха рослин. На бульбах з'являються білі чечевічкі, і, якщо перезволоження буде продовжуватися, ці чечевічкі і бульби загніют. За 3-4 тижні до збирання врожаю поливи припиняють. Знижена вологість грунту з початку в'янення надземної маси прискорює визрівання бульб і сприяє утворенню міцної шкірки. Пізній полив за 20 діб до збирання знижує стійкість бульб до механічних пошкоджень, затягує дозрівання, зменшує вміст крохмалю, вони стають водянистим і погано зберігаються.

Поливають картоплю підігрітою на сонці водою, температура її повинна бути не нижче 18 ° С і не вище +23 ° С. На легких супіщаних грунтах і на ділянках з дренірующей прошарком гальки та піску, які погано тримають воду, рослини потребують частих поливу більше, ніж на родючих суглинистих і глинистих грунтах. Менше поливають на городах з високим стоянням грунтових вод. У північних районах картоплю поливають 2-3 рази, у Лісостепу - 3-4 рази і в степу - 5-6 разів.

Якість поливу багато в чому залежить від способу поливу. У північних районах та лісостепу картоплю поливають дождеваніем, в степу больше по борознах. Штучний дощ над картопляним ділянкою роблять за допомогою шланга, добре розпилюються на виході струмінь. Інтенсивність такого поливу не повинна перевищувати швидкості всмоктування води грунтом. Найкращий "дощ" вважають таким, при якому на землю попадають краплі діаметром 1 - 1,5 мм.

У фермерських господарствах, на великих масивах при вирощуванні картоплі використовують дощувальних машини ДМ-120: "Дніпро", "Кубань", "Фрегат", а також ДДА-100М.

При поливі по борознах воду пропускають по міжряддях, ставлячи через певні відстані перемички, особливо якщо ділянка має ухил: так волога швидко не стечет. При цьому зручно регулювати норму поливу. Наприклад, при поливі одночасно чотирьох борозен з міжряддями 70 см ділянку поділяють так, щоб довжина поливних борозен була близько 2 м. При цьому втрати води на сток будуть мінімальними, швидше відбудеться всмоктування вологи. Робота буде більш продуктивної, якщо одночасно поливають 2-3 борозни, витрачаючи в середньому на кожну по 160-200 л води.

Там, де взимку випадає мало опадів, проводять осінній влагозарядковий полив нормою 600 л води на 10 м2. Його застосовують у південно-східних і південних районах, щоб підвищити вміст вологи в грунті до висадження картоплі. Використовують також на полях, призначених для літніх посадок. Якщо літо без дощів (готовність грунту перевіряють загострений паличкою, яка повинна легко входити в грунт на глибину 50 см), за 8-10 діб до літньої висадки дають полив нормою 300 л на 10 м2, потім після висадки - послепосадочний полив (200 л на 10 м2). Коли рослини досягнуть висоти 15-20 см, починають проводити вегетаційний (основні) поливи нормою 250-400 л води на 10 м2. Освежітельние поливи нормою 75-90 л на 10м2 знижують температуру грунту і повітря і підвищують вологість повітря серед рослин в період високих літніх температур, а також на піщаних і супіщаних грунтах з їх малою водоудержівающей здатністю. Промивні поливи проводять на засолених грунтах нормою 1500 л на 10 м2 і більше в залежності від ступеня засоленості і фізичних властивостей грунту.

Після поливів (через 1-2 дні) грунт пухкої з одночасним подокучіваніем кущів. На важких грунтах рихлення корисно проводити і до поливу, щоб вода краще всмоктується. Деякі Овочівники після поливу і розпушування грунт мульчіруют торфом, перегною, тирсою, компост шаром 4-6 см. Цей прийом охороняє грунт від випаровування.

Підживлення картоплі обов'язкові. Однак вони є додатковим прийомом і не можуть замінити собою основного під оранка або перекопку і луночного внесення добрив. При недостатньому внесенні добрив до висадки та при висадці їх дають в підживлення. Найбільшу дію в підживлення в ранні терміни роблять азотні добрива (карбамід). Його застосовують при висоті рослин 10-12 см і латають на глибину 8-12 см. Внесення азоту в більш пізні терміни призводить до недозреванію бульб та зниження їх якості. Підживлення калійними добривами проводять в більш пізні терміни. Фосфорні добрива як повільно діючі в підгодівля менш ефективними. В якості легкозасвоюваних форм органічних добрив вносять перегной, пташиний послід, гнойових жіжу, Коров'як, золу та ін

Першу підживлення проводять у фазі початку бутонізації перед подрібненням і першим підгортання на бідних і малородючі почвах мінеральними або органічними добривами. Мінеральні добрива розсипають в міжряддях на відстані 5-6 см від стебел, а потім латають їх при підгортання. На кожен кущ витрачають 3-6 г суперфосфату, 3-4 г сірчанокислого калію, 2 - 3 г аміачної селітри або карбаміду. Якщо для підживлення застосовують нітрофоску, її беруть з розрахунку 10-12 г на кущ, приблизно 2 чайні ложки. У разі застосування рідкої підгодівлі спочатку посередині Міжряддя роблять неглибокі борозенки і в них вносять розчин: на 10 л води беруть по 2 столові ложки азотних і калійних добрив, 4 ложки фосфорних; витрачають по 1,5-2 л на кущ. Замість цих добрив вносять при поливі 2 столові ложки карбаміду, розведеного в 10л води на 1 м2.

Якщо в запасі немає мінеральних туков, картопля підгодовує розчином пташиного посліду - 500-800 г на 10 м2. Для приготування розчину послід поміщають у бочку (0,5 ємності), заповнюють водою і витримують 4-6 діб до закінчення бродіння цього розчину. Отриману рідину розбавляють водою з розрахунку 1:10. Цим розчином поливають грунт навколо рослин, витрачаючи 1 - 1,5 л на кущ. Так же поступают и при подкормке растений навозной жижей, но разбавляют ее из расчета 1 часть жижи на 5 частей воды и расходуют раствора 1,5—2 л на куст. При использовании коровяка 5 л кашицеобразной массы хорошо размешивают в 100 л воды и поливают из расчета 30—40 л раствора на 10 м2.

Из органических удобрений в подкормку хорошо дать перегной — 2 горсти на каждый куст. Древесную золу вносят из расчета 1—2 горсти в смеси с таким же количеством почвы или сухого птичьего помета 10—15 г под куст, а если торфяной золы — 20—30 г под куст. После подкормки куст окучивают.

Вторую подкормку при слабом развитии надземной массы проводят в фазе начала цветения преимущественно калийными удобрениями (30 г сернокислого калия на 10 л воды на 10 м2). В этой фазе развития растениям необходим калий, который благотворно влияет на клубнеобразования и улучшает их качество. При недостатке в почве калия у сырых и вареных клубней мякоть темнеет. После подкормки растения второй раз окучивают.

В фермерских хозяйствах при опрыскивании машинами ОН-400-1, ПОМ-630, ОПШ-15-01, ОПШ-3200 расходуют 100—200 л рабочего раствора на 1 га, а при авиаопрыскивании — 25—50 л.

Опытные овощеводы сразу же после второго окучивания растения опудривают золой, создавая таким образом дискомфорт для жука колорадского, который в это время начинает повреждать картофель. Для растений это дополнительная подкормка.

Чтобы ускорить отток питательных веществ из листьев в клубни и тем самым увеличить урожай, в фазах бутонизации и цветения, а также за три недели до уборки применяют некорневые подкормки. С их помощью растения усваивают питательные вещества через зеленую поверхность листьев, из которых они поступают в другие органы. Как вспомогательный прием некорневая подкормка дополняет корневое питание растений. Даже одноразовое опрыскивание растений на заключительном периоде роста увеличивает урожай клубней на 7—11%, а крахмалистость — на 0,8—1%.

Технология внесения некорневой подкормки следующая. В 10 л воды в течение 1—2 суток настаивают 200 г суперфосфата, периодически хорошо его перемешивая. Затем через воронку с сеткой, чтобы не попал сор и нерастворенные удобрения, раствор заливают в опрыскиватель. Растения опрыскивают утром и вечером, в период отсутствия дождя. При этом удобрение лучше усваивается и эффективность его повышается. На обработку 10 м2 картофельной плантации необходимо 1 л раствора.

При недостатке в почве азота в период бутонизация—цветение проводят некорневую подкормку картофеля карбамидом (200 г на 10л воды). Бор, медь, цинк и другие микроэлементы восполняют опрыскиванием растений все в тот же период 0,05%-м раствором борной кислоты, медного купороса, сернокислого цинка и других соединений (5 г на 10 л воды). И даже такие малые дозы химических веществ увеличивают урожай картофеля на 8—10%.

Овощевод-любитель В. Семич из Сумской области проводит некорневые подкормки не суперфосфатом или аммиачной селитрой и карбамидом, а углеаммонийными солями АКСО (безнитратное азотное удобрение). Первую подкормку он дает, когда растения достигают высоты 15—20 см. Рабочий раствор: 80—100 г (2—3 столовые ложки) углеаммонийной соли на 10 л воды. Этого количества раствора достаточно для обработки 200 м2 посадки. Вторую подкормку он осуществляет в фазах бутонизации и начала цветения. Рабочий раствор (на 200 м2): 80—100 г углеаммонийной соли и 2 ампулы потейтина (3 мг д. в.). При необходимости овощевод добавляет средство от жука колорадского (регент 80; 5 г на 200 м2). Третью обработку он проводит через 2 недели после второй смесью углеаммонийной соли и фунгицидов. Такое опрыскивание повышает устойчивость растений к фитофторозу. В. Семич сделал вывод, что применение углеаммонийных солей дает не только приростурожая, но и оказывает положительное влияние на растения, а также микрофлору почвы.

После подкормок обязательно окучивают растения или рыхлят почву. Окучивания проводят также после полива и дождя. Поэтому при хорошей обеспеченности растений картофеля влагой, кроме рыхления почвы, необходимы окучивания. С окучиваниями нельзя опаздывать, иначе прлучают запоздалый урожай. При окучивании на стеблях образуются дополнительные корни, так как почва подсыпается до листьев. Следует иметь в виду, что при сухой и жаркой погоде глубокое рыхление легких почв и окучивание недопустимы, так как они вызывают потерю влаги, перегрев почвы, что ухудшает условия клубнеобразования и способствует появлению болезней. Поэтому на богарных землях при засушливой погоде окучивание малоэффективно. Вместо окучивания в таких условиях при рыхлении к каждому растению подгребают немного почвы с междурядий. Окучивание растений особенно важно при переувлажнении почвы.

Картофель окучивают, когда растения достигнут высоты 15—20 см. Поскольку корневая система распространяется по всему гребню, а если посадка была не гребневая, то широко в стороны, окучивают осторожно, чтобы не повредить ее. Для этого вначале проходят по междурядьям ручным окучником, а затем подокучивают почву мотыгой, чтобы присыпать ею нижнюю часть стеблей, свободную от листьев. В случае недостатка влаги окучивание откладывают и проводят его после выпадения осадков. Кроме того, окучивают так, чтобы гребень был широким в нижней части и плоским — в верхней, так как почва в узких гребнях быстрее пересыхает.

Опытные овощеводы почву при окучивании сгребают, но не переворачивают, и осуществляют это не мотыгой, а только рыхлителем, состоящим из 3—4 зубьев. Мотыга почву переворачивает, а рыхлитель сгребает. Вокруг каждого куста картофеля образуют холмик, который в центре имеет молодые стебли. Для раннего картофеля достаточно одного окучивания. После окучивания растения оправляют, освобождая листья от почвы.

При интенсивном росте растений и переувлажнении почвы окучивают второй раз через 12—15 суток после первого в фазе бутонизации, присыпая влажную почву к кустам картофеля на высоту 8— 10 см. Это позволяет обеспечить корневую систему и образующие клубни кислородом, спасает их от удушья. Не допускают при этом травмирования растений, так как обломанные стебли наиболее уязвимы болезнями. Их удаляют с участка. На сырых почвах в условиях чрезмерного увлажнения проводят третье окучивание. Между окучиваниями продолжают рыхление почвы.

Для улучшения условий роста и развития, уменьшения вырождаемости клубней применяют ряд приемов, направленных на снижение температуры почвы в посадках картофеля. Этого можно добиться посредством сева кулис из кукурузы (через 2—3 ряда картофеля на 1,5—2 м друг от друга). Эффективно также мелование растений в самую жаркую погоду, то есть опрыскивание надземной массы перед бутонизацией меловой суспензией (побелка растений).

При уходе за растениями особое внимание перед созреванием картофеля обращают на подготовку участка к уборке урожая. За неделю до уборки проводят увлажнительный полив нормой 100 л воды на 10м2, а затем рыхление междурядий. В случае раннего осеннего ненастья и сильного переувлажнения почвы уборку урожая картофеля проводят при зеленой надземной массе растений, с невызревшими, легко повреждающимися клубнями, которые плохо хранятся. Приемы ускорения созревания клубней способствуют более быстрому просушиванию посадок. Искусственное воздействие на надземную массу повышает урожай, содержание крахмала в клубнях и их лежкость. Такими приемами являются скашивание надземной массы растений, чеканка, десикация, синекация и др.

Скашивание надземной массы перед уборкой урожая способствует повышению устойчивости клубней к повреждению кожуры и предотвращению распространения болезней (особенно фитофтороза). Однако раннее скашивание массы, например за 14—21 сутки, приводит к снижению урожая на 20—25% и содержания сухого вещества в клубнях на 9—12%. При этом удаляется масса с большим содержанием пластических веществ, которые могли бы быть использованы для увеличения массы клубней. Если же надземную массу скашивают за 7—10 суток до уборки, то потери урожая и сухого вещества будут минимальными, причем в этом случае происходит утолщение кожуры клубня в 1,5—2 раза. Некоторый недобор урожая компенсируется лучшим хранением клубней. Скашивают надземную массу вручную косами или с измельчением массы машинами КИР-1,5, КИР-1,5Б, БМ-6Б, МБ-6, агрегатируемыми с тракторами ЮМЗ-6, МТЗ-80/82.

На ранних посадках картофеля за 8—12 суток до уборки урожая надземную массу срезают серпом, оставляя над почвой стебли высотой 10—15 см, выносят за пределы огорода, где впоследствии (после высыхания) сжигают. С надземной массой уносятся возбудители болезней. Клубни же после среза массы быстрее созревают. Во время сильных дождей в период полегания стеблей (раскладывания кустов) проводят чеканку-подрезку и удаление с участка нижних листьев картофеля, лежащих на почве и в первую очередь поражающихся фитофторозом.

Вместо скашивания надземной массы растений целесообразнее использовать прием предуборочного подсушивания ее химическими растворами (десикация). В качестве десикантов используют медный купорос (5%-й раствор), хлорат магния (25—30 г на 10 м2), реглон 20%-й (2—4 г на 10 м2), хлорат-хлорид кальция 42%-й (40—50 г на 10м2). Норма рабочего раствора 0,4л на 10м2. Действие десикантов приводит к ослаблению водоудерживающей способности растительных тканей и быстрому их обезвоживанию. После обработки посадок картофеля за 7—10 суток до уборки с помощью опрыскивателя или пульверизатора 5%-м раствором медного купороса на листьях появляются пятна, затем они желтеют, скручиваются по краям и высыхают. Влажность листьев после обработки снижается в 1,5—2 раза и более. При засохшей надземной массе клубни легко отделяются от стеблей, что облегчает уборку. Подсыхание вегетативных органов ускоряет естественные процессы созревания, усиливает отток пластических веществ в клубни. Вследствие этого повышается урожай и качество картофеля.

Обработка посадок хлоратом магния эффективна при повышенной влажности воздуха и почвы и пониженной температуре. Опрыскивание растений препаратом (25 г на 10 м2) за 7 суток до уборки урожая приводит к интенсивному подсыханию надземной массы. Уже через час после обработки скорость испарения влаги листьями увеличивается почти в 2 раза. При отсутствии дождей листья подсыхают за 3—5 суток.

Эффективным приемом повышения урожая и качества раннего картофеля является сеникация (перевод питательных веществ надземной массы растений в клубни). Он основан на применении, растворов минеральных удобрений (суперфосфат, жидкое комплексное удобрение марки ЖК.У 10-34-0) на посадках перед уборкой урожая. Они оказывают действие, аналогичное действию десикантов. В качестве сениката используют настой суперфосфата. Он плохо растворяется в воде. Для обработки приготавливают 20%-й настой. Для этого берут две емкости, например ведра. В одно ведро засыпают суперфосфат из расчета 2 кг на 10 л, заливают его водой и тщательно перемешивают в течение 1—2 ч для извлечения из гранул водорастворимого вещества. После перемешивания смеси дают отстояться, а отстой сливают в другое ведро. Если приготовленного раствора не хватает для опрыскивания всей площади посадок, то готовят маточный раствор. Для этого добавляют в ведро еще 2 кг суперфосфата, который затем разбавляют в два раза. Расход рабочего раствора 0,5—1 л на 10 м2.

Сеникацию осуществляют также с помощью нового удобрения марки ЖКУ 10-34-0, содержащего 10% азота, 34% фосфора и не содержащего калия. Для обработки берут 30%-й раствор удобрения. В случае отсутствия четко выраженного эффекта пожелтения и отмирания надземной массы через 8—9 суток после первого опрыскивания, но не позже, чем за 10 суток до начала уборки, проводят повторную сеникацию тем же препаратом.

Опрыскивание надземной массы картофеля сеникатами проводят в фазе цветения или после нее (за 20 суток до оптимальных сроков уборки) в ясную, лучше безветренную погоду (во избежание сноса удобрения). Не проводят обработку перед дождем, после него и при росе. Лучшее время для опрыскивания — около полудня, когда с растений сходит роса и они начинают испытывать дефицит влаги. Можно опрыскивать растения вечером. Это усилит отток пластических веществ в ночное время.
Категорія: Сад/Город | Додав: admin (06.07.2011) W
Переглядів: 1321 | Теги: город, Сад | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]